Plebiscyt rozstrzygnięty po raz czwarty!

Utwórz: 04/19/2014 - 11:03
Plebiscyt rozstrzygnięty po raz czwarty!

Znamy wyniki plebiscytu „Vistula News” i Telewizji CSW pod patronatem przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wójcika. Sportowcem 2013 roku został Tomasz Dobrowolski, najlepszym trenerem Jarosław Klinger, natomiast człowiekiem sportu, Andrzej Maliszewski.

Najlepszym sportowcem 2013 roku, nasi Czytelnicy i Telewidzowie TV CSW uznali przedstawiciela dość mimo wszystko egzotycznej dyscypliny sportu – Tomasza Dobrowolskiego. Laureat czwartej edycji plebiscytu reprezentuje psie zaprzęgi, w których jednak święci nie lada triumfy, gdyż jest Mistrzem Polski, a na Mistrzostwach Europy zajął czwarte miejsce.

- Ubolewam nad tym szczególnie, gdyż do podium zabrakło mi kilku sekund. W mojej dyscyplinie nie ma wielkich nagród. Zazwyczaj podczas zawodów, najlepsi otrzymują duże paczki karmy dla psów albo nagrody rzeczowe. Dopiero medal Mistrzostw Europy daje zawodnikowi ministerialne stypendium, o które na pewno będę jeszcze walczył – mówił nasz laureat.

Psie zaprzęgi, to sport trudny i wymagający. Pan Tomasz trenuje niemal codziennie. Jego pupile – dwa okazałe syberian husky aż palą się do biegania, ale ich pan musi podporządkować plany treningowe pracy zawodowej. Podczas wyścigów osiąga prędkość ponad 30 km na godzinę, co jak na hulajnogę, na której startuje przywiązany do psów jest z pewnością bardzo odczuwalna. Trasy liczą sobie zazwyczaj około 6 kilometrów i wymagają refleksu oraz niebywałej sprawności zarówno powożących, jak i samego zawodnika. Szerzej o tej fascynującej dyscyplinie sportu, będziecie mogli Państwo przeczytać w wywiadzie z Tomaszem Dobrowolskim.

Najlepszym trenerem 2013 roku wybrany został Jarosław Klinger, na co dzień trener dwóch drużyn orlika Wdy Świecie oraz wuefista w Szkole Podstawowej nr 1 w Świeciu. Czytelnicy i Telewidzowie docenili w ten sposób wieloletnią pracę z młodzieżą, z jakiej znany jest laureat. Całą karierę związany był z piłką nożną. Przez lata sam występował na boisku, by teraz przekazywać swą wiedzę najmłodszym adeptom piłki nożnej, którzy go uwielbiają i zawsze licznie stawiają się na treningi. Jak podkreślał nasz laureat, piłka przez te wszystkie lata znacznie się zmieniła i coraz większą rolę odgrywa w niej taktyka i schematyczne ustawianie się na boisku, czego jak przyznaje, nie jest orędownikiem, ale chcąc, nie chcąc, musi podążać za ogólnoświatowymi trendami.

Piłka nożna w tym roku zdominowała nasz plebiscyt, gdyż człowiekiem sportu 2013 roku został Andrzej Maliszewski, od września ubiegłego roku prezes Wdy Świecie. Stało się niemal tradycją, że prezesi Wdy zdobywają statuetkę. Dokonał tego Krzysztof Kosecki, który wciąż pomaga klubowi, udało się to również Andrzejowi Maliszewskiemu.

- Jednym z warunków, jakie postawiłem obejmując prezesurę było to, aby Krzysztof nadal pomagał nam w ramach stowarzyszenia WFBC. Gdy tylko może, przyjeżdża do Świecia na mecze i nadal aktywnie działa, pomagając nam pozyskiwać środki – komplementował swego poprzednika – Andrzej Maliszewski.

Wszystkim laureatom pogratulował i wręczał nagrody przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu, Jerzy Wójcik, który obejmuje honorowy patronat nad plebiscytem od początku jego istnienia, a więc już czwartą edycję.