TS ROW Rybnik nowym mistrzem Polski w futsalu kobiet

Utwórz: 03/04/2018 - 19:56
W niedzielę w naszej hali wyłoniony został nowy mistrz kraju w futsalu kobiet. Zostało nim po raz pierwszy w historii TS ROW Rybnik. Srebrny medal zdobył AZS UAM Poznań, zaś brązowy AZS UJ Kraków.
Na finałowy dzień turnieju przyjechała do Świecia mocna delegacja PZPN. Swoją obecnością zaszczycili nas: Eugeniusz Nowak (wiceprezes), Adam Kaźmierczak (przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej), Bogdan Duraj (wiceprzewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej), Jarosław Gryckiewicz (sekretarz prezydium Komisji Futsalu i Piłki Plażowej), Joanna Misiewicz  (departament rozgrywek krajowych PZPN). Gośćmi byli również Patryk Stasiuk (prezes Rady Nadzorczej Spółki Ekstraklasa Futsalu), Piotr Kuś (pełnomocnik zarządu głównego AZS ds. futsalu), Krzysztof Kułakowski (zastępca burmistrza Świecia) i Zbigniew Iwański (dyrektor ds. sportu OKSiR-u w Świeciu) i Sebastian Glaziński (radny miejski). Rolę gospodarza pełnił Tomasz Keller, prezes Vistula Park Sp. z o.o. Świecie.

Mecz o 3. miejsce:
AZS UJ KRAKÓW – WANDA/SŁOMNICZANKA SŁOMNIKI 8:4 (3:2)
Bramki: Magdalena Knysak 3 (5, 26, 32), Karolina Dul (10), Natalia Sitarz (16), Klaudia Kubaszek (22), Weronika Wójcik (26), Anna Zapała (38) – Magdalena Matyja 2 (3, 30), Julia Basta (2), Ewelina Bolko (37).
MVP meczu – Magdalena Knysak (AZS UJ Kraków).

Spotkanie o brąz świetnie zaczęły piłkarki ze Słomnik. W 2. min. prowadzenie dała im Julia Basta. Minutę później na 2:0 podwyższyła Magdalena Matyja. Pierwszy jej strzał obroniła bramkarka AZS-u Karolina Klabis, ale dobitka była już skuteczna. Wówczas o czas poprosił trener krakowianek. Po nim te zaczęły grać lepiej, pressingiem. W 5. min. znakomity strzałem z dystansu kontaktowego gola zdobyła Magdalena Knysak. W 9. min. świetną okazję zmarnowała Anna Zapała. Kilkadziesiąt sekund później był już remis. Błąd w obronie słomniczanek wykorzystały do spółki Ewelina Bolko i Karolina Dul. Ta druga skierowała piłkę do siatki. Potem gra się wyrównała. W 16. min. krakowianki po raz pierwszy w tym meczu wyszły na prowadzenie po strzale Natalii Sitarz. Wynik utrzymał się do przerwy.
Drugie 20 minut lepiej zaczęły Akademiczki, które długo kontrolowały wydarzenia na boisku. Przewagę udokumentowały trzema golami. Kolejno do siatki rywalek trafiły Klaudia Kubaszek, Magdalena Knysak i Weronika Wójcik. Słomniczanki zdołały odpowiedzieć dopiero w 30. min., a bramkę na 3:6 strzeliła Magdalena Matyja. Dwie minuty później hat-tricka skompletowała Knysak. Wanda/Słomniczanka walczyła dalej grając z lotną bramkarką. W 37. min. zrobiło się 7:4, a niefortunnie do własnej bramki skierowała Ewelina Bolko. Wynik ustaliła Anna Zapała, która przejęła piłkę na środku boiska i skierowała ją do pustej bramki.

Finał:
TS ROW Rybnik – AZS UAM Poznań 3:0 (0:0)
Bramki: Aneta Szymanowska 2 (31, 36), Agata Sobkowicz (37).
MVP meczu – Aneta Szymanowska (TS ROW Rybnik).

W finale zmierzyły się dwie godne siebie drużyny. W 1. połowie było dużo walki, akcje z obu stron, ale zabrakło goli. Główna w tym zasługa obu bramkarek Andżeliki Dąbek i Dominika Dewickiej. W 3. min. pierwszą okazję miała Agata Sobkowicz, ale z bliska trafiła w bramkarkę AZS-u. Potem groźne strzały oddały Magdalena Wojcik i Edyta Botor, lecz znów dobrze interweniowała Dewicka. Poznanianki pierwszy celny strzał na swoim koncie zapisały w 6. min., a dokładnie Alicja Busza. Jednak na posterunku była Dąbek. Potem szczęścia szukały Alicja Zając, Monika Marczak, a po drugiej stronie boiska Aneta Szymanowska i Liwia Garcarczyk. Rybniczanki już od 10. min. grały z pięcioma faulami na koncie. To zemściło się sześć minut później, gdy poznanianki wywalczyły rzut karny przedłużony. Jednak Alicja Busza nie zdołała pokonać Dąbek. Przed przerwą szukały jeszcze szczęścia Aleksandra Jankowska i Szymanowska, ale wynik nie zmienił się.

Na początku 2. części groźniejsze były piłkarki z Rybnika, ale swoich okazji nie wykorzystały Sobkowicz i Szymanowska. Kluczowa okazała się 31. min., gdy po podaniu Sobkowicz pierwszego gola w finale strzeliła Aneta Szymanowska. Teraz poznanianki musiały się bardziej odkryć. Po chwili mogło być 2:0, lecz minimalnie pomyliła się Wojcik. W 33. min. „setkę” dla AZS-u zmarnowała Jankowska. Za chwilę 2. żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną otrzymała Nowak i AZS musiał przez dwie minuty grać w osłabieniu. Gdy wydawało się, że rybniczanki nie wykorzystają przewagi, dosłownie na 5 sekund przed upływem kary, gola strzeliła Szymanowska. Teraz zespół z Wielkopolski musiał zagrać z wysoką wysuniętą bramkarką. Ten manewr nie przyniósł powodzenia. W 37. min. po przechwycie na 3:0 podwyższyła Sobkowicz zapewniając sobie koronę królowej strzelczyń finałowego turnieju w Świeciu. W końcówce poznanianki próbowały zdobyć przynajmniej honorową bramkę. Dwa razy bliska szczęścia była Busza, lecz najpierw jej strzał obroniła Dąbek. Z kolei po chwili kapitanka AZS-u trafiła w słupek.
Po końcowej syrenie piłkarki z Rybnika zaczęły celebrować pierwszy w historii mistrzowski tytuł. Dodajmy, że w pełni na niego zasłużyły nie przegrywając w tym sezonie żadnego spotkania.